Teoria fotografii

Fotografowanie przyrody

Coraz więcej osób przyznaje, że zajmują się fotografią jak swoją pasją. Dla wielu osób jest to po prostu miły sposób na spędzenie fajnego popołudnia. Najczęściej, interesuje ich oczywiście fotografowanie przyrody, ponieważ potrafi to zrelaksować każdego. W miłych okolicznościach natury, bardzo przyjemnie jest robić zdjęcia. Oczywiście, trzeba do tego posiadać odpowiedni sprzęt fotograficzny.

Trzeba się też odpowiednio przygotować i ubrać. Różnie bywa i pogoda lubi się zmieniać, a niekiedy trzeba czekać w jednym miejscu nawet kilka godzin, aby zrobić odpowiednie ujęcie. Najważniejsza jest zawsze dobra perspektywa. Wszystko zależy od tego, co fotografujemy, ponieważ w każdej sytuacji perspektywa będzie całkiem inna. Malutkie owady i roślinki, najlepiej fotografuje się z niewielkiej odległości w skali makro. W przypadku dużych zwierząt, jak jelenie, a także pięknych krajobrazów znacznie lepiej sprawdza się po prostu dalsza perspektywa.

Najczęściej, aby zdecydować o tym, jaka perspektywa będzie najlepsza dla danego zdjęcia, koniecznie jest wypróbowanie kilku opcji. Dobry fotograf potrafi cały dzień spędzić na poszukiwaniu najlepszego światła i wyborze tego, która perspektywa jest najlepsza dla danego obiektu. Liczą się też bardzo umiejętności. Niektóre zwierzęta są bardzo płochliwe i wystarczy, że drgniemy i zniknie nam szansa na piękne ujęcie. Najczęściej trzeba siedzieć w kompletnej ciszy i w gotowości do odpalenia aparatu, prawie jak na polowaniu.

Wiele osób przyznaje, że dla nich najwygodniejsza jest daleka perspektywa, ponieważ nie musza się martwić wówczas, że spłoszą fotografowany obiekt. Trzeba jednak zauważyć, że znacznie lepiej wyglądają zdjęcia robione z bliskiej perspektywy. Najczęściej robią je prawdziwi profesjonaliści, którzy doskonale znają się już na fotografowaniu przyrody i mają w tym ogromne doświadczenie. Takiej wiedzy i umiejętności nabywa się z czasem.

 

Leave a Reply