Teoria fotografii

Jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Fotografia to sztuka, którą nie każdy potrafi przekształcić w swój atut. Jednym zdjęcia wychodzą lepiej, innym już trochę gorzej. Wydawałoby się, że to tak jak z malowaniem – trzeba się z tym po prostu urodzić, kochać to i czuć, że jest się w tym dobrym. Okazuje się jednak, że są sposoby i na to. Fotografia to nauka jak każda inna i jeśli tylko będzie się chciało, pewne zmysły można sobie wyszlifować. Wystarczy odrobina chęci, motywacji i zapału.
Kursy fotograficzne
Największą wiedzę praktyczną dadzą nam przede wszystkim kursy fotograficzne i warsztaty. Istnieją miejsca w których organizowane są one bezpłatnie, jednak trzeba dużo wcześniej zainteresować się rezerwacją miejsca. Te bowiem rozchodzą się jak ciepłe bułeczki i już kilka godzin po otwarciu zapisów znikają. Kursy organizowane przez studia fotograficzne lub prywatne osoby, które profesjonalnie zajmują się fotografią są z reguły dość drogie. Nic jednak nie rozwinie tak naszych umiejętności jak praktyka pod okiem fachowca, który będzie w stanie wyeliminować nasze podstawowe błędy, a także odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania. Poznamy tajniki wiedzy fotograficznej oraz dowiemy się do czego służą wszystkie przyciski w naszej lustrzance. Z pewnością były i takie o których nie miałeś nigdy pojęcia. Pieniądze wydane na tego rodzaju zajęcia, nigdy nie są wyrzucone w błoto. Wiedza, którą zdobędziemy pozwoli nam podnieść nasze kwalifikacje. Bardzo często bowiem kończą się one odpowiednim certyfikatem, który jest świetną pozycją w naszym CV.
Robienie zdjęć w wolnej chwili
Nic tak nie ćwiczy naszych umiejętności jak „fotografia po godzinach”. Ważne jest by próbować robić jedno zdjęcie z różnej perspektywy i ujmować elementy, które mogą na nim wyglądać atrakcyjnie. Dopiero wtedy możemy zobaczyć, jak różne są pola widzenia, gra świateł i rozmieszczenie fotografowanych obiektów. Sami możemy już zacząć eliminować swoje błędy i dążyć do perfekcji. Dobry aparat to jedna sprawa, jednak nasze spojrzenie na fotografię to równie ważna sprawa, bez której nie zrobimy dobrego zdjęcia, choć byśmy bardzo tego chcieli.
Książki fotograficzne
Prócz wiedzy praktycznej, teoria jest również bardzo ważna. Pozwala nam doszlifować jeszcze wiedzę, którą możemy po pewnym czasie wcielić w życie. To właśnie książki wyjaśnią nam najlepiej tajemnicze pojęcia z zakresu fotografii, takie jak przesłona czy ogniskowa. Dla każdego fotografa taka wiedza jest bezcenna, a ułatwia życie, ponieważ prócz klasycznej definicji, wiemy również do czego służą dane funkcje. Książki tego typu zaopatrzone są również w zdjęcia ukazujące efekty z użyciem danej funkcji, dzięki czemu możemy także porównać efekty naszych prac.
Koła zainteresowań
Istnieją one nie tylko na studiach fotograficznych. Niemal każdy wydział zrzesza studentów ze smykałką do robienia zdjęć. Dzięki temu mogą oni kompletować swoje port folio, a także zasięgać porady i opinii bardziej doświadczonych kolegów. Wspólna wymiana myśli na temat pasji, którą jesteście wszyscy pochłonięci to najlepsza rozrywka, zwłaszcza, że robicie to w wolnym czasie.
Fotografia wydarzeń i sprzedaż zdjęć
Aby przekonać się o tym czy umiecie robić zdjęcia, musicie je komuś pokazać. Podobno najlepszym sposobem jest pojawianie się na wszelkiego rodzaju ventach i uroczystościach publicznych, by później złożyć ofertę odpowiednim osobom, opiewającą na sprzedaż zdjęć z tego dnia. Jeśli te spodobają się zainteresowanym, z pewnością wyłożą za nie odpowiednią sumę pieniędzy. Taki sposób przyjęło bardzo wielu fotografów, którzy działają jako freelancerzy i wcale nie mają szeroko rozwiniętych umiejętności fotograficznych.

Leave a Reply