Teoria fotografii

Jak uchwycić odpowiedni kadr?

Wiele osób w dzisiejszych czasach zajmuje się fotografią w sposób amatorski. Jest to dla nich hobby, które przynosi im radość i pozwala się im zrelaksować. Nie jest to już tak drogie hobby, jak kiedyś. Obecnie, dla celów hobbystycznych można bowiem z powodzeniem kupić aparat fotograficzny za kilkaset złotych, bardzo przyzwoitej jakości. Wówczas, wystarczy jedynie nauczyć się nim posługiwać i dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady fotografowania.

Wiele osób zaczyna od fotografowania przyrody. Łatwiej jest im bowiem uchwycić odpowiedni kadr podczas robienia takich zdjęć. Najczęściej wybierają one krajobrazy, ponieważ są one najłatwiejsze dla osób uczących się dopiero robienia zdjęć. Każdy z nas potrafi przecież zrobić ładne zdjęcie, jeżeli pejzaż przedstawia się ciekawie. Praktycznie każdy kadr, który wybierzemy będzie dla zdjęcia korzystny. Wiele osób jest zaskoczonych, że na samym początku ich drogi udaje im się zrobić tak piękne fotografie, które są prawdziwymi dziełami sztuki.

Często później przechodzą one do fotografowania budynków. Tutaj, trudniej jest już nieco uchwycić odpowiedni kadr dla swojego zdjęcia. Wiele osób nie potrafi zdjęcia ustawić i budynki spadają na siebie lub po prostu tracą one swój unikalny kształt. Dobry kadr może być ciężko uchwycić i niekiedy trwa to nawet godzinę. Często najlepszym pomysłem jest oczywiście wybór statywu.

Można taki statyw kupić bez problemu w każdym sklepie, gdzie znajdują się również aparaty fotograficzne. Nie jest to wielki wydatek. Każdy początkujący fotograf z łatwością uchwyci odpowiedni kadr do swojego zdjęcia, jeżeli będzie mógł użyć chociaż niewielkiego statywu.

Przyda się to również, kiedy fotografujemy martwą naturę. Wszyscy fotografowie reklamowi, aby uchwycić dobry kadr do swojej reklamy, używają obecnie statywów. Oczywiście, warto jest również znać inne sztuczki i wskazówki.

 

Leave a Reply