Teoria fotografii

Powrót do starych czasów

W dzisiejszych czasach każdy z nas w swoim domu posiada jakiś aparat fotograficzny cyfrowy. Nie jest to żadnym osiągnięciem, ponieważ aparaty te są już tanie i można je kupić na każdym kroku za niewielkie pieniądze. Poza tym, większość z nas może się pochwalić również całkiem przyzwoitym aparatem w swoim telefonie komórkowym. Niekiedy są to aparaty naprawdę wysokiej jakości. Okazuje się, że fotografia analogowa odeszła już do lamusa. Mało kto posiada w ogóle w domu aparat analogowy.

Nie opłaca się to zwyczajnie, ponieważ fotografia cyfrowa umożliwia zrobienie znacznie większej ilości zdjęć i nie trzeba ich wcale wywoływać, żeby móc je obejrzeć. Można je wszystkie przechowywać przez wiele lat w formie cyfrowej. Fotografia analogowa wymaga uprzedniego wywołania jej i wydruku na papierze fotograficznym. Jest to zabieg dość kosztowny. Poza tym, mało który fotograf w mieście zajmuje się jeszcze w ogóle fotografią analogową. Raczej skupiają się oni na zdjęciach cyfrowych. Miejsca, gdzie wywołać można bez problemu zdjęcia analogowe, najczęściej znaleźć można jeszcze w większych miastach.

Oczywiście, dla wielu profesjonalistów fotografia analogowa jest znacznie ważniejsza i lepsza od tej cyfrowej. Nadal korzystają oni z najwyższej jakości aparatów analogowych i samodzielnie wywołują swoje zdjęcia. Często w pracowniach fotograficznych, lub we własnej piwnicy przygotowują oni ciemnię, w której samodzielnie pracują nad wywołaniem zdjęć. Z pewnością przynosi to wiele satysfakcji. Robią tak jednak głównie pasjonaci, ponieważ fotografia użytkowa wymaga często zrobienia kilku powtórek tego samego ujęcia i w ostateczności okazałoby się to zbyt kosztowne.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że fotografia analogowa nie posiada wielu udogodnień, z których może skorzystać fotografia cyfrowa. Przede wszystkim, same aparaty cyfrowe mają możliwość nakładania różnych filtrów i efektów na zdjęcia. Poza tym, takie zdjęcia można również z łatwością poddać cyfrowej obróbce i edycji. Te znalowe znacznie trudniej poddają się takim zmianom. Trzeba je bowiem zeskanować do formatu cyfrowego i wszystko traci już swój urok. Dlatego zdjęcie raz wywołane, nie jest już zmieniane. Oczywiście, można powiedzieć, że fotografia analogowa wymaga znacznie większej ilości umiejętności. Bez różnego rodzaju gadżetów i milionów prób, trzeba bowiem odpowiednio ustawić zawsze światło i cały plan zdjęcia. Trzeba też znać swój aparat na wylot i wiedzieć, jakie zdjęcie może wyjść w danej sytuacji. Często nie ma już bowiem możliwości powtórzenia konkretnego ujęcia.

Fotografia analogowa z pewnością nie nadaje się jako fotografia reklamowa. Ta wymaga bowiem wielu zmian i wyretuszowania bardzo często. Poza tym, w trakcie robienia idealnego zdjęcia do reklamy, trzeba niekiedy zrobić wiele ujęć w podobnej pozycji i dzięki zdjęciom cyfrowym – można je po prostu od ręki obejrzeć. Te analogowe wymagają najpierw odpowiedniej ilości czasu w ciemni, w namaczaniu, a następnie muszą wyschnąć, aby można było je podziwiać. Nie ma zwyczajnie czasu na taką zabawę, kiedy klient chce wiedzieć, jak będzie wyglądała reklama jego produktu właściwie od ręki. W przemyśle reklamowym całkowicie odchodzi się więc już od fotografii analogowej. W mało którym domu korzysta się również z takiego sprzętu. Chyba pozostają przy nim jedynie pasjonaci oraz osoby, które czują jakiś sentyment do zdjęć wywoływanych z kliszy filmowej.

 

Leave a Reply