Teoria fotografii

Fotografia dla każdego z nas

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach interesuje się fotografią. Okazuje się, że nawet małe dzieci chcą robić zdjęcia i robią to w całkiem profesjonalny sposób. Z czego wynika taka zmiana? Przede wszystkim, z tego, że sprzęt fotograficzny jest znacznie tańszy, od kiedy pojawiła się fotografia cyfrowa. Na początku, takie aparaty były oczywiście bardzo drogie, ale z czasem technologia bardzo się rozwinęła i okazuje się, że dzisiaj dobrej klasy aparat fotograficzny można kupić już nawet w dyskoncie za kilkaset złotych. Większość z nas posiada bardzo dobry aparat cyfrowy w swoim telefonie komórkowym lub smart fonie. Są one również montowane w tabletach. Na każdym kroku istnieje prosta możliwość zrobienia sobie zdjęcia w dowolnym momencie życia.

Fotografia cyfrowa, dzięki temu, że w odróżnieniu do analogowej nie wymaga wywoływania filmy i montowania kolejnych jego rolek, jest znacznie tańsza. Obecnie można zdjęć w ogóle nie wywoływać i przechowywać je jedynie w formie cyfrowej. Wywołanie fotografii kosztuje dosłownie grosze, w odróżnieniu od tego, ile płaciło się jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu, każdy może sobie pozwolić na robienie zdjęć i dokumentowanie różnych rzeczy.

Kiedy dziecko zaczyna interesować się robieniem zdjęć, warto jest dać mu taką możliwość. Obecnie fotografia cyfrowa wcale nie zapomina o najmłodszych. Wielu producentów proponuje właśnie aparaty dla małych dzieci, które są odporne na upadki i uderzenia. Niektóre z nich są również w jakimś stopniu wodoodporne. Dziecko może więc nagrywać filmiki i robić zdjęcia w różnych sytuacjach życiowych. Nie ma problemu z ich przechowywaniem na komputerze w wersji elektronicznej. Kiedy dziecko już nieco podrośnie, warto jest zaopatrzyć go w nieco lepszy sprzęt. Dobry aparat cyfrowy można dzisiaj kupić za niewielkie pieniądze. Ważne, aby był to sprzęt dość dobry, aby robić nim ładne zdjęcia.

Dobrze jest również pomyśleć i załatwieniu dziecku lekcji fotografii. Obecnie w każdym większym mieście takie zajęcia organizowane są dla najmłodszych przez studentów lub przez fotografów. Dziecko ma możliwość poznania na nich różnego rodzaju sprzętów i aparatów, a także pracy z różnego rodzaju akcesoriami i w różnych warunkach. Bardzo często w trakcie takich zajęć dzieci udają się również w plener z nauczycielem i mogą fotografować naturę. Jest to bardzo cenne doświadczenie, ponieważ kurs fotografii uczy odpowiedniej pracy ze światłem oraz pomaga w oswojeniu tajników tej sztuki.

Fotografia cyfrowa umożliwia naukę pracy z aparatem już naprawdę młodym osobom. Również starsi doskonale sobie z nią radzą. Sprzęt jest coraz łatwiejszy w obsłudze i niezwykle intuicyjny. Można również takie zdjęcia z łatwością opracowywać pod względem graficznym za pomocą różnego rodzaju programów graficznych do edycji fotografii. Nie trzeba się tego obawiać. Oczywiście, nie chodzi wcale o to, aby zdjęcie zostało wymedytowane przez komputer i w niczym nie przypominało prawdziwej fotografii. Niektórych efektów nie da się jednak uzyskać bez pomocy drobnych sztuczek i technologii. Fotografia cyfrowa daje w tym zakresie nieograniczone możliwości. Większość profesjonalnych fotografów korzysta z pomocy programów graficznych wysokiej jakości, aby dopracować swoje zdjęcia. Również fotografowie ślubni i tacy, którzy zajmują się fotografią rodzinną i okolicznościową, korzystają z pomocy narzędzi komputerowych. Dzięki temu, wszyscy na zdjęciach wyglądamy dobrze i nic nie zwraca naszej uwagi w sposób negatywny.

Jeszcze kilka lat temu wiele osób twierdziło, że fotografia cyfrowa nigdy nie będzie w stanie pokonać fotografii analogowej i z pewnością pozostanie zawsze na drugim miejscu. Dzisiaj wiemy już wszyscy, że nie jest to prawdą. Doskonale przyjęła się ona na świecie i nikt nie wyobraża już sobie wymiany kliszy w aparacie podczas wyjazdu wakacyjnego. Wielu osobom zdarzało się przez przypadek prześwietlić film i stracić wszystkie swoje zdjęcia, które miały być pamiątkom na całe życie. Dzięki fotografii cyfrowej, zdjęć tych można przede wszystkim wykonać znacznie więcej i bez problemu usunąć te, które nie spełniają naszych kryteriów, ale również zachowywać je w formie elektronicznej na długie lata. Praktycznie w każdym domu w dzisiejszych czasach znajduje się przynajmniej jeden aparat cyfrowy. Wiele osób rezygnuje z ich zakupu, ponieważ ich telefon zapewnia im wystarczającą jakość zdjęć. Często w telefonach bowiem znajdują się wysokiej jakości obiektywy, które są niezwykle drogie w normalnych warunkach.

 

Leave a Reply