Fotografia użytkowa

Codzienna praca fotografa

Fotografia użytkowa to ta, którą na co dzień zajmuje się najwięcej profesjonalnych fotografów. Okazuje się, że aby zarobić pieniądze, najczęściej wykonują oni właśnie portrety i zdjęcia rodzinne, po które zgłaszają się klienci. Oczywiście, wielu fotografów zarabia również na większych uroczystościach rodzinnych, jak śluby, komunie, czy też chrzciny. Nie każdemu z nich jednak często zdarza się taka okazja. Wielu pracuje po prostu w swoim studio fotograficznym i wykonują oni proste zdjęcia w warunkach wnętrza.

Portrety to zdjęcia, po które najczęściej przychodzimy do fotografa. Zazwyczaj są one nam potrzebne do dokumentów, najpierw do szkolnej legitymacji, biletu autobusowego, a następnie do prawa jazdy i dowodu osobistego. Każdy fotograf potrafi robić portrety i nie wymaga to od niego wiele umiejętności. Są to zdjęcia, jakie uczą się oni robić na kursach i na studiach. Wystarczy jedynie znaleźć odpowiednie miejsce w pomieszczeniu, najlepiej zastosować przy tym biały parasol i odpowiednie naświetlenie.

Fotografowie, którzy robią swoim klientom portrety, powinni również mieć odpowiedni zmysł estetyczny i potrafić swojemu klientowi w odpowiedni sposób doradzić i uchwycić jego najlepsze cechy. Ważne, aby widzieć, który profil jest lepszy, że gdzieś trzeba poprawić grzywkę lub kołnierzyk. Nie są to ważne zdjęcia, jednakże każdemu zależy na tym, aby wyglądać na nich jak najlepiej i jak najbardziej korzystnie. Portrety pojawiają się w naszych dokumentach, w księgach pamiątkowych w szkole i w innych miejscach. Chcemy wypaść na nich jak najlepiej. Bardzo często, portrety powstają przy użyciu odpowiednich narzędzi graficznych. Wiele osób życzy sobie na przykład, aby usunąć im z twarzy znamiona, zmarszczki, czy też drobne krostki i niedoskonałości. Można również sprawić, że twarz nabierze odpowiedniego koloru i nie będzie się ona świecić.

Oprócz portretów, fotografowie najczęściej robią zdjęcia małym dzieciom w trakcie sesji w domu lub też zdjęcia rodzinne. Wiele osób decyduje się na zrobienie takiej pamiątki. Można wybrać najciekawsze zdjęcia i zamówić w prezencie dla innych członków rodziny również kubki, kalendarze i koszulki. Jest to dobry pomysł na miły prezent.

 

Leave a Reply