Sukces firmy Adobe
Marka Adobe jest znana w świecie nowoczesnych technologii od wielu dekad i jej pozycja jest ugruntowała, zwłaszcza w segmencie programów służących do obróbki obrazu. W świecie współczesnych aplikacji programy jak Adobe Photoshop, znane są doskonale nawet kompletnym amatorom. Jednak ich historia jest bardzo długo i zanim jeszcze Photoshop uzyskał swoją obecną nazwę i formułę, był programem graficznym autorstwa dwóch braci, którzy w późnych latach osiemdziesiątych rozpoczęli pracę nad programem graficznym, który umożliwiałby wyświetlanie obrazu kolorowego, np. pochodzącego ze zdjęć, na monitorach monochromatycznych, a więc funkcjonujących wyłącznie w skali odcieni szarości. Coś, co z początku nazywane było Display, z czasem zmieniło swoją nazwę na ImagePro i stało się dość dobrym narzędziem. Do tego stopnia, że braciom Knoll współpracę zaproponował lokalny dystrybutor skanerów, który dołączał bezpłatne kopie oprogramowania graficznego braci do swoich skanerów. I chociaż wielkim sukcesem handlowym ani komercyjnym nie można nazwać tej akcji, to jednak dała ona niezbędne doświadczenie braciom, którzy rok później próbowali do swojej wizji przekonać zarówno firmę Microsoft jak i Adobe.
Ostatecznie tą korporacją technologiczną, która dostrzegła potencjał w programie ImagePro, okazało się Adobe, które przed wypuszczeniem na rynki komercyjnej wersji zmieniło jeszcze nazwę całego oprogramowania na Adobe Photoshop, pod którą znane jest po dziś dzień. Swoje narodziny Adobe Photoshop w wersji 1.0 miało w 1990 roku, a więc ponad dwadzieścia pięć lat temu. To ponad ćwierć wieku, w trakcie którego Adobe Photoshop stał się absolutnie podstawowym wyposażeniem niemal każdego komputera personalnego, przenośnego, a tym bardziej – komputera roboczego w przypadku każdego pracownika mającego jakikolwiek kontakt z obrazami, zdjęciami czy grafiką. Nie da się bowiem dzisiaj funkcjonować nawet bez bardzo podstawowych funkcji programów graficznych, jak korekta drobnych niedoskonałości zdjęcia czy edytowanie efektu tzw. czerwonych oczu. Naturalnie technologia poszła dzisiaj mocno na przód i już nawet obiektywy w telefonach komórkowych są wystarczająco wysokiej jakości, aby zagwarantować zdjęcia bez takich nieprzyjemnych efektów czy utraty ostrości. Niemniej nawet doskonale zrobione zdjęcie, dużo łatwiej przegląda się i edytuje w profesjonalnych programach jak Adobe Photoshop, albowiem alternatywne programy dostępne na rynku, często po prostu nie są w stanie zaoferować tak szerokiej palety możliwości.
Sukces firmy Adobe nie ogranicza się oczywiście tylko i wyłącznie do komercyjnego i handlowego sukcesu Adobe Photoshop, chociaż bez wątpienia w szerokiej rodzinie produktów Adobe ten program stanowi jeden z bardziej wyróżniających się i globalnie rozpoznawalnych tytułów. Adobe ma jednak jeszcze chociażby Adobe Readera i inne pakiety związane z edycją materiałów graficznych czy wideo, oraz popularną i instalowaną na całym świecie wtyczkę Adobe Flash do najróżniejszych przeglądarek internetowych – dzięki temu sukces finansowy i wizerunkowy tej marki technologicznej jest oczywisty. Sam program do edycji i wyświetlania grafiki rastrowej Adobe Photoshop poddawany jest ciągłym usprawnieniom i modyfikacjom, które ostatecznie doprowadziły programistów tego giganta technologicznego do prac nad wersją siedemnastą Adobe Photoshop, które dostępna jest praktycznie na wszystkie możliwe platformy multimedialne i komputerowe.
Zanim jednak Adobe Photoshop stał się programem tak powszechnie uznanym i wykorzystywanym do nawet najprostszych prac edycyjnych w podstawowych zadaniach biurowych czy korporacyjnych, konieczne było odpowiednie eliminowanie wad i dodawanie nowych funkcji – to właśnie poprawianie błędów i dawanie użytkownikom nowych możliwości edytowania zdjęć było jednym z kluczy do sukcesu tego oprogramowania. Już wersja 2.5 wydawana była na bardzo szybko rozwijający się i zyskujący na liczbie użytkowników system Microsoft Windows, chociaż do tej pory korzystać mogli z niego tylko i wyłącznie użytkownicy Macintosha. Wersja trzecia dodała nowe możliwości edycyjne i poszerzyła je o możliwość obsługiwania wielu warstw, podczas gdy w czwartej odsłonie Adobe Photoshop postawiono przede wszystkim na przyspieszenie całego funkcjonowania programu i zmniejszenie zużycia pamięci czy procesora w trakcie obsługiwania kolejnych zadań graficznych użytkownika.
Piąta odsłona była pod wieloma względami bardzo ważna, albowiem wprowadziła do pracy grafików czy fotografików, szeroką paletę nowych możliwości, opierającą się na funkcji chociażby tzw. magnetycznego lassa, ale również szerokie narzędzie edycji i wprowadzania tekstu do grafiki, paletę historii czy możliwość zarządzania kolorami. Istotne było również dodanie funkcji extract, pozwalającej na wydobywanie poszczególnych kontrastujących obiektów ze zdjęcia czy grafiki, poszerzając w ten sposób możliwości edycyjne gwarantowane przez program Adobe Photoshop. Bardzo ważne były także zmiany w kolejnych wersjach – siódma, wydana już w 2002 roku zaowocowała bardzo przydatnym narzędziem healing brush, pozwalającym na drobne retuszowanie zdjęć, natomiast kolejne nakładki do tej wersji umożliwiły już w pełni wektorowe obsługiwanie tekstu na grafice czy chociażby obsługę kamery dołączonej do komputera.
Adobe Photoshop stało się w tym momencie, na początku XXI wieku, jednym z dominujących i najbardziej uniwersalnych pakietów do obsługi grafiki, więc firma Adobe zdecydowała się na jego wkomponowanie w cały pakiet oprogramowania nazywanego Creative Studio, stąd też przy każdej edycji Adobe Photoshop od ósmej wzwyż, przy nazwie programu pojawia się skrót CS oznaczający właśnie dystrybucyjną przynależność do tego projektu programistów. Od tego momentu nowe zmiany były już przemyślane tylko i wyłącznie z troską o potrzeby grafików i bardzo doświadczonych fotografików, operatorów, webdesignerów, ludzi mediów. Możliwość samodzielnego edytowania skrótów klawiszowych, konfigurowanie parametrów poszczególnego piksela, ustawianie niuansów w kontraście światło/cień, obsługa obrazów w rozdzielczości do 300000×300000 – to z pewnością zmiany, które umożliwiły pracownikom agencji reklamowych, medialnych, ale także internetowych i graficznych, na wejście ze swoimi obrazami na zupełnie nowy poziom.
Wersje 9.0 czy 10.0 Adobe Photoshop przy tak profesjonalnej i szerokiej obsłudze obrazów i grafik w poprzednich edycjach, musiały pójść o krok dalej i zaproponowały przede wszystkim rozwiązania w zakresie animacji i obrazu wideo. Pojawienie się w okolicach 2010 roku wielkiego boomu na smartfony, doskonałej jakości aparaty cyfrowe i kamery cyfrowe nagrywające nawet w jakości HD, konieczne stało się takie przeprogramowanie Adobe Photoshop, aby był jak najbardziej adekwatny do potrzeb nie tylko indywidualnych użytkowników, ale użytkowników profesjonalnych. Dzisiaj Adobe Photoshop to narzędzie będące podstawowym wyposażeniem każdego pracownika, który funkcjonuje w nieco bardziej nowoczesnej firmie, a nawet świetnie nagrany obraz czy doskonale zrobione zdjęcie, przeważnie wymaga odpowiedniego przemodelowania, także w trójwymiarze, do czego już niezbędne jest profesjonalne oprogramowanie graficzne. I właśnie takie rozwiązania od lat dostarcza rynkom Adobe, przyciągając od niepamiętnych czasów do swoich produktów osoby zawodowo związane z obróbką grafiki i tworzeniem oraz edytowaniem obrazu.