Programy graficzne

Rodzina produktów Adobe

W obecnych warunkach programy graficzne sprzedają się bardzo dobrze, ale osoby zainteresowane całkowicie amatorską obróbką materiałów graficznych nie są już dzisiaj zmuszone do korzystania z licencjonowanych i bardzo kosztownych komercyjnych wersji programów. Oczywiście największe firmy jak Corel czy Adobe cały czas wypuszczają na rynki nowsze i usprawnione wersje swoich wielkich systemów programów graficznych, do użytku firmowego czy grupowego, za odpowiednią opłatą. Jednocześnie jednak zawsze udostępniane są zupełnie za darmo nieco starsze wersje programów jak Adobe Ilustrator czy Adobe Reader, za które użytkownicy nie muszą wcale płacić i mogą z powodzeniem pobrać je za darmo na dowolne urządzenie. To zrozumiałe, że firmy zarabiające krocie na nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu grafiki wektorowej i rastrowej, nie mogą kazać sobie płacić za program wypuszczony na rynek ponad dwa lata temu, co daje dzisiaj możliwość praktycznie każdemu amatorowi zainteresowanemu podstawową obróbką lub tworzeniem grafiki dwuwymiarowej lub trójwymiarowej, pozyskanie za darmo narzędzi niezbędnych do tego, działających na każdej maszynie.

Program Adobe Ilustrator istniał w ofercie firmy Adobe na długo zanim ta weszła w posiadanie swojego jednego z flagowych produktów – Photoshopa. W rzeczywistości Photoshop nie został nawet stworzony od podstaw przez Adobe, a został w roku 1989 wykupiony od braci Kollów, którzy nazywali go do tej pory ImagePro i liczyli przede wszystkim na jego sukces w zakresie obsługi grafiki rastrowej. Dlatego też był to program zupełnie inny od posiadanego już w ofercie przez Adobe ilustrator, więc naturalnym było nabycie ImagePro i przemianowanie go na znany dzisiaj i szanowany na całym świecie program Adobe Photoshop. W odróżnieniu od swojego nieco młodszego i bardziej popularnego programu, Adobe Ilustrator powstał w stajni Adobe cztery lata wcześniej, a więc już w 1985 roku i od samego początku dostępny był, jak zresztą zdecydowana większość produktów od Adobe, wyłącznie na platformie Macintosh. To stanowiło na pewno spore wyzwanie dystrybucyjne i handlowe, albowiem w tamtym okresie Macintosh przestawał być jedynym znanym, cenionym i popularnym systemem, a do głosu zaczął dochodzić najpopularniejszy po dziś dzień Microsoft Windows. W efekcie także Adobe Ilustrator kompletnie zmienił swoje oblicze, wkraczając na platformę windowsowską już w roku 1989, debiutując w tym segmencie na rynku pod nazwą 2.0.

Adobe było już w tym momencie prawdziwym gigantem i potentatem w kwestii obsługi potrzeb edycyjnych grafiki rastrowej, właśnie dzięki rodzinie produktów Photoshop, ale bardzo aktywnie pracowano także nad narzędziami do edycji i tworzenia projektów grafiki wektorowej, dwuwymiarowej i Adobe Ilustrator stanowił dla wielu użytkowników amatorskich oraz profesjonalnych naturalny wybór poszerzający możliwości Photoshopa. To zresztą naturalne, że osoby pracujące w fotografice, designie stron internetowych albo mediach elektronicznych, ceniące sobie wysoko niezawodność i multifunkcjonalność innych programów wyprodukowanych przez Adobe, chętnie będą sięgały po rozwiązania tego producenta także w innych przestrzeniach grafiki i obrazu. Od wersji 7 Adobe Ilustrator wypuszczany jest jednocześnie na Maca oraz Windowsa, a od wersji dziewiątej jego twórcy zdecydowali się pójść zdecydowanie odważniej w kierunku wykorzystywania grafiki online. Rozwój Internetu i najróżniejszych instrumentów oraz obrazów w świecie wirtualnych portali i stron www, otworzył szeroko drzwi do sukcesu programom, które dają możliwości nie tylko projektowania późniejszych wydruków i publikacji graficznych, ale także umożliwiają projektowanie i tworzenie rozwiązań na współczesne nośniki internetowe, narzędzie komunikacji online i media elektroniczne.

 

Leave a Reply