Fotografia użytkowa

Najpiękniejsza pamiątka ze ślubu

Dla każdego człowieka ślub jest jednym z najważniejszych dni w jego życiu. Oczywiście, najbardziej przeżywają dzień swojego ślubu przyszłe panny młode, ale również przyszli mężowie uczestniczą w wielomiesięcznych przygotowaniach i biorą w nich czynny udział. Zaplanowanie całej uroczystości nie jest wcale takie łatwe. Przede wszystkim wymaga zaangażowania w temat przynajmniej przez okres kilku miesięcy. Większość osób organizuje swój ślub i wesele przez okres około dwóch lat. Wówczas są w stanie na spokojnie rozplanować wszystko i zorganizować jakieś środki na pokrycie przynajmniej części z atrakcji.

Na początku, konieczne jest zapewnienie obsługi takich kwestii jak kościół, sala weselna, muzyka, fotografia ślubna, jedzenie i ewentualnie filmowanie. Później, można zająć się już dekoracjami, suknią ślubną i strojem pana młodego, tortem oraz innymi dodatkami. Warto pamiętać o zarezerwowaniu fotografa już na dwa lata przed dniem ślubu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wielu fotografów ma zaplanowane soboty na rok do przodu. Fotografia ślubna jest popularnym zajęciem, jednakże nie każdy fotograf będzie spełniał nasze oczekiwania. Najlepiej jest zacząć od zapoznania się z port folio konkretnej osoby.

Większość osób korzysta z polecenia swoich znajomych lub rodziny, którzy korzystali już z pomocy takiego profesjonalisty. Jest to dobrym pomysłem, ponieważ możemy zapoznać się z tym, jakie zdjęcia wykonał fotograf na ślubie i w jaki sposób je następnie dla państwa młodych przygotował. Lepiej jest zapłacić nieco więcej, ale zapewnić sobie najpiękniejszą pamiątkę z możliwych. Fotografie ze ślubu pozostają na całe życie i mogą je po latach oglądać nawet nasze dzieci.

Dla niektórych osób fotografia ślubna to jedynie uwiecznienie na zdjęciach samej ceremonii w kościele. Nie jest to jednak wcale takie proste. Dobry fotograf powinien towarzyszyć państwu młodym od południa i uczestniczyć w ich przygotowaniach i ubieraniu się. Warto, aby sfotografował również miejsce zamieszkania, samochód i rodzinę młodych. Ma on również czas w takiej sytuacji dokładnie omówić z młodymi, co i jak będzie się działo. Pięknie sprawdzają się zdjęcia obrączek na stole, czy też spinek do koszuli pana młodego i biżuterii panny młodej. Obecnie fotografia ślubna jest bardzo artystyczna i często zdjęcia to prawdziwe dzieła sztuki.

Fotografia ślubna nie jest jednak prostym zadaniem. Przede wszystkim, fotograf musi być przecież wszędzie pierwszy. Powinien on towarzyszyć młodym, kiedy wsiadają do samochodu, a następnie czekać już na nich pod kościołem. Bardzo ważne jest też, aby zaprosić fotografa na wesele. Wiele osób z tego rezygnuje, ponieważ wydaje im się, że fotografia ślubna to sam kościół i ewentualnie później plener. W trakcie wesela można uwiecznić jednak wiele bardzo pięknych i unikalnych momentów. Każdy cieszy się później ze zdjęć wykonywanych w trakcie zabawy i tańca. Pięknie wyglądają zdjęcia wykonywane w ruchu. Nowoczesna fotografia ślubna dopuszcza tego typu ekstrawagancje. Szczególnie korzystnie takie zdjęcia wychodzą, jeżeli kobiety na weselu mają krótkie i kolorowe sukienki.

Trzeba pamiętać również o tym, aby fotografa zarezerwować też na tak zwany plener. Absolutnie nie powinno się tego robić nigdy w dniu ślubu. Zajmuje to znacznie zbyt wiele czasu. Goście czekający na młodych czuliby się nieswojo i z pewnością, nie byłaby to miła sytuacja. Znacznie lepiej jest umówić takie spotkanie nawet na tydzień po samym ślubie. Dobrze, żeby wybrać jakiś piękny okoliczny zakątek. Większość osób decyduje się na zdjęcia ślubne na łonie natury. Jest to doskonały pomysł o każdej porze roku. W każdej okolicy można przecież znaleźć urokliwe miejsce z dala od miasta. Niektórzy wybierają zdjęcia w zupełnie innym charakterze i chodzą razem po mieście, robiąc sobie zdjęcia w bardzo ruchliwych miejscach. Niekiedy spotyka się też fotografie ślubne robione we wnętrzu, na przykład w starej fabryce lub w kamienicy. Wszystko zależy oczywiście od gustu i preferencji państwa młodych. Obecnie fotografia ślubna dopuszcza różnego rodzaju pomysły. Można sobie więc pozwolić na zdjęcia w dowolnych okolicznościach przyrody i nie tylko. Niektórzy, bogatsi państwo młodzi, zapraszają fotografa ze sobą w podróż poślubną do miasta w zupełnie innym kraju, ponieważ zależy im na przykład na zdjęciach z Paryża, czy z Wiednia. Rodzi to już jednak znacznie większe koszty niż zwykła sesja wykonana z młodymi w plenerze.

Wiele osób, które uczą się fotografii, nie interesuje raczej fotografia użytkowa. Myślą one bardziej o fotografii artystycznej, którą później ogląda się na wystawach i podziwia. Z czasem, okazuje się jednak, że sama sztuka nie jest w stanie zapewnić odpowiednich dochodów, dopóki się nie wybijemy.

Wówczas, wielu fotografów orientuje się, że być może fotografia użytkowa wcale nie jest takim złym zajęciem. Nadal można się przecież sprawdzać w tym, co się lubi i co sprawia nam największą przyjemność. Istnieje wiele możliwości zarobkowych, jeżeli posiada się odpowiedni sprzęt i umiejętności. Doskonałym pomysłem jest niewielkie studio fotograficzne. Można tam wykonywać zdjęcia portretowe do dokumentów, a także różnego rodzaju sesje. Wiele osób decyduje się na przykład na sesje w ciąży, czy też tuż po narodzinach maluszka. Niekiedy na takich sesjach zjawiają się całe wielopokoleniowe rodziny. Jest to dla nich wspaniała i piękna pamiątka na wiele lat.

Fotografia użytkowa to jednak nie tylko takie zajęcie. Wielu fotografów decyduje się na przykład w zaangażowanie się w fotografię ślubną. Jest to niezwykle dochodowy biznes. Co tydzień odbywa się bowiem wiele ślubów i na każdym potrzebny jest fotograf. Jeżeli ktoś posiada odpowiednie umiejętności i zdobędzie renomę, może liczyć na zaangażowanie przez cały rok. Za jeden dzień pracy i następnie przygotowanie zdjęć oraz wyjazd z parą młodą w plener można z powodzeniem zarobić około dwóch tysięcy złotych. Wielu młodych fotografów decyduje się na takie rozwiązanie.

Trzeba zwrócić również uwagę na to, że fotografia reklamowa to również fotografia użytkowa. Obecnie na każdym kroku można się spotkać z ulotkami, reklamami w formie plakatów, w gazetach i w Internecie. Każda z takich reklam to oczywiście przede wszystkim zdjęcie, na przykład proponowanego produktu. Każdego dnia setki firm i agencji poszukują dobrych fotografów, którzy są w stanie przygotować odpowiednią kampanię reklamową dla ich produktów. Są one w stanie sporo zapłacić za dobrego fotografa.

Fotografia użytkowa może być naprawdę dobrym i miłym zajęciem. Wcale nie musi być to zajęcie nudne. Trzeba jedynie znaleźć dla siebie odpowiedni kierunek i za nim podążać. Warto zwrócić uwagę na to, że dobry fotograf, niezależnie od tego w jakiej konkretnie branży się porusza na co dzień, z pewnością może znaleźć bez problemu zajęcie dla siebie i sporo zarobić.

Obecnie fotografia użytkowa jest bardzo dobrym zajęciem i warto się nad tym zastanowić. Oczywiście, obok można z powodzeniem realizować swoje pasje i spełniać swoje marzenia, a to potraktować jako fajne źródło dochodów.

 

Leave a Reply