Fotografia użytkowa

Podstawa dobrej reklamy

W dzisiejszych czasach żaden produkt nie może istnieć na rynku bez reklamy. Otaczają nas one dosłownie zewsząd. Najpopularniejsze są oczywiście te z telewizji, ale większość firm decyduje się również na reklamy internetowe, w prasie i w radio. W przypadku dwóch pierwszych, ogromną rolę odgrywa bez wątpienia fotografie reklamowa. Jest to obecnie dziedzina, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wielu fotografów.

Można bowiem zarobić spore pieniądze, jeżeli zostanie się zauważonym i faktycznie ma się odpowiedniej podejście do tematu i talent. Fotografia reklamowa z pewnością nie jest łatwa. Jej podstawowym zadaniem jest przede wszystkim pokazanie samych zalet konkretnego produktu i sprzedaż. Większość rzeczy kupujemy jedynie dlatego, że reklamodawca zaprojektował nas w odpowiedni sposób, na swoją korzyść. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, w jaki sposób fotografia reklamowa może na nas wpływać.

Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę, iż wiele ze zdjęć, które nas przekonują do zakupu konkretnego kosmetyku lub ubrania, to zdjęcia retuszowane, na których występują najpiękniejsi ludzie na świecie. Mają oni na sobie ponadto kilka warstw makijażu i pozwala się im na zrobienie przynajmniej stu ujęć, aby wreszcie wybrać to najlepsze i najładniejsze. Dzięki temu, bohaterowie zdjęć reklamowych często wyglądają nad wyraz dobrze i odbiegają od tego, jak na co dzień wygląda każdy z nas. Reklama to nie tylko odpowiedni retusz i opracowanie ich za pomocą programów komputerowych dla grafików. Można również wiele powiedzieć o odpowiedniej technice robienia zdjęć. Fotografia reklamowa z pewnością wymaga przede wszystkim odpowiedniego oświetlenia oraz tła dla produktu. Dobry fotograf będzie miał wspaniały pomysł na to, w jaki sposób można coś szybko i łatwo sprzedać. Jeżeli dany produkt jest ładnie oświetlony i wydaje się być miły dla oka, z pewnością więcej osób zdecyduje się na jego zakup.

Fotografie reklamowa jest obecnie bardzo popularna. Wielu młodych fotografów decyduje się na to, aby zainteresować się właśnie tą dziedziną. Każdego dnia w Internecie oraz w prasie pojawiają się nowe reklamy graficzne. Muszą być one nie tylko ładne, ale również w odpowiedni sposób zaprojektowane, aby zainteresować swoją oryginalnością. Oznacza to w praktyce, że fotograf zmuszony jest, aby ściśle współpracować również ze specjalistami od reklamy, którzy wymyślają slogany i całą koncepcję reklamy. Niekiedy, aby zrobić dobre zdjęcie, trzeba czekać przez pół dnia na odpowiednie słońce oraz na to, aby w odpowiedni sposób ułożyć wszystkie produkty lub kogoś ustawić. Fotografia reklamowa nie jest więc łatwym kawałkiem chleba.

Najwięcej kosztują oczywiście reklamy, które umieszczane są w drogiej prasie life stylowej. Wiele osób kupuje takie magazyny i producent może liczyć na to, że zainteresuje swoją marką osoby majętne. Często połowę stron całego czasopisma zajmują w nim bardzo drogie reklamy różnego rodzaju ubrań, kosmetyków i galanterii. Okazuje się, że reklamy, które znajdują się zaraz na początku całej gazety, są najdroższymi i znacznie przekraczają one budżet umieszczenia reklamy, na przykład na znanej i lubianej stronie internetowej. Są to niekiedy piękne fotografie reklamowe zajmująca dwie strony A4.

Fotografia reklamowa to również w dużej mierze ulotki. Wiele firm decyduje się na to, aby wprowadzić na rynek ulotki reklamowe. Muszą jednak zdecydować się na odpowiednią grafikę i umieszczenie zdjęć produktów, lub pomieszczeń. Każdy, nawet niewielki przedsiębiorca, co jakiś czas decyduje się na taką reklamę swojej działalności.

Nowością są blogi, na przykład te modowe. Ostatnimi czasy stają się one coraz bardziej popularne w naszym kraju. Prowadzą je tak zwane u nas szafiarki, które umieszczają na nich właśnie zdjęcia swoich ubrań i dodatków oraz stylizacji opracowanych przez same siebie. Ponieważ zazwyczaj to one znajdują się na zdjęciach, potrzebują dobrego fotografa, który będzie w stanie je wypromować i jeszcze bardziej przyczynić się do powodzenia bloga. To niesamowite, jak wiele pieniędzy można w dzisiejszych czasach zarobić właśnie na prowadzeniu bloga, na którym umieszcza się zdjęcia samego siebie. Trend ten znacznie się rozwinął w ciągu kilku ostatnich lat i coraz więcej młodych osób decyduje się na prowadzenie własnego bloga, najczęściej modowego. Bardzo dobrze mają się też blogi kulinarne. Umieszczane na nich fotografie jedzenia i produktów są niesamowite i wyglądają nawet lepiej niż na zdjęciach reklamowych. Zazwyczaj przy robieniu takich zdjęć pomaga Glogerowi profesjonalny fotograf, który specjalizuje się w fotografowaniu jedzenia. Tutaj, najważniejsze jest aby dobrać do dania odpowiednią zastawę oraz blat stołu. Niekiedy potrafi to zrobić ogromną różnicę w odbiorze całego dania.

 

Leave a Reply