Programy graficzne

Darmowa odpowiedź ze strony GIMP

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte ostatniego tysiąclecia stanowiły bardzo istotny fragment rozwoju całej technologii komputerowej, bez której nie byłyby dzisiaj na takim poziomie zaawansowania ani nauki ścisłe, ani inżynieria, ani społeczeństwo i edukacja. Komputery okazały się ogromną rewolucją w pracy i funkcjonowaniu codziennym człowieka, a stało się to nie tyle przez samo zaistnienie komputerów jako takich, ale bardziej poprzez sukces poszczególnych programów komputerowych i aplikacji multimedialnych, które uczyniły z komputerów osobistych i pracowniczych wyjątkowo przydatne i ciekawe maszyny, oferujące szereg najróżniejszych możliwości. Jedną z ważniejszych opcji od zawsze poszukiwanych przez profesjonalistów, ale z czasem także przez konkretnych amatorów, było odpowiednie wyświetlanie oraz edytowanie obrazów. Możliwość nakładania nowych warstw obrazu na poprzednie czy też wycinanie albo poprawianie, retuszowanie czy obracanie niektórych obiektów obrazu bez wpływania na resztą zdjęcia czy projektu – to zadania, które z czasem zaczęli realizować na swoich komputerach absolutnie wszyscy. To, że dzisiaj tak masowo i szybko Internet zalewany jest przez memy i różne grafiki oraz obrazy tworzone oddolnie przez amatorów z ciekawym pomysłem na krytyczny komentarz graficzny do obecnych wydarzeń na świecie – wynika właśnie z tego, że od lat powstają i istnieją takie programy do obsługi grafiki jak GIMP albo Photoshop czy Corel Draw.

Program GIMP to projekt otwarty, realizowany przez kilku zapalonych amatorów grafiki, którzy nie chcieli korzystać wiecznie z dostępnych tylko i wyłącznie poprzez nabycie komercyjnej licencji programy typu Adobe Photoshop. Oczywiście takie programy tworzone i rozwijane regularnie przez bardzo zamożne międzynarodowe korporacje jak Adobe, miały nad lokalnymi i amatorskimi otwartymi projektami typu GIMP oczywistą przewagę w postaci ogromnego kapitału niezbędnego do prowadzenia nieustających prac nad rozwojem danego programu. To, co udało się jednak zespołowi odpowiedzialnymi za GIMP, w przyszłości okazywało się również skutecznie powtarzane przez inne amatorskie zespoły programistów poszukujących nowego spojrzenia na pewne kwestie, proponujących odważnie własną koncepcję obsługiwania potrzeb użytkowników komputerów. Z pewnością w 1996 roku firma Adobe miała za sobą już kilka edycji programu Photoshop, podobnie jak Corel od ponad pięciu lat skutecznie reklamował swój Draw, co jednak nie przeszkadzało zapalonym amatorom podejść do projektu GIMP bez zbędnych oczekiwań i wielkich ambicji.

Pierwsza rzeczą, która zaczęła wyróżniać GIMP już w pierwszych latach jego dystrybucji, to bardzo oszczędny interfejs graficzny. Sam program potrzebował od początku do swojej pracy o wiele mniejszych zasobów pamięciowych, aniżeli jego większe i bardziej znane konkurencyjne programy.t o już czyniło GIMP idealnym rozwiązaniem dla każdego amatora, który dysponował w latach dziewięćdziesiątych jeszcze dość ograniczonym technicznie sprzętem, ale miał wielkie oczekiwania względem obsługi grafiki i chciał się szybko uczyć podstawowej pracy z obrazami, jak chociażby nakładania warstw, wycinania obiektów i ich scalania z innymi planami. Pierwsze wersje opracowywane były w ciszy i spokoju przez mały zespół programistów, ale po opublikowaniu pierwszej wersji GIMP w roku 1996 do całego projektu szybko zaczęli przyłączać się konkretni programiści i amatorzy mający własne koncepcje na poprawę kodu oprogramowania. W efekcie udało się zbudować bardzo komplementarne i skuteczne narzędzie do obsługi grafiki rastrowej, stanowiące bardzo dużą konkurencją dla największych i najbardziej kosztownych licencjonowanych programów tego typu na rynku komputerowym ówczesnych czasów.

 

Leave a Reply